Site Overlay

Viritual Box Sanal Makineler için Ağ Ayarları

Viritual Box Sanal Makineler için Ağ Ayarları

Bu makalede sanal makine yöneticisine kurduğumuz sanal makineler için ağ ayarları yapacağız. Yapacağımız çeşitli ayarları ve ne işe yaradıklarını uygulayarak test edebilirsiniz. 

Sanal makine yöneticisini açtıktan sonra ağ ayarını değiştireceğimiz sanal makineye sağ tıklayıp Settings (Ayarlar) seçeneğine tıklayın.

BNs nV4 BUh6sh1AzC6U03bNakK2e4JxVo2rlQVEmcWW Zb9QLRuOruyuwjQeLBAHfiWUtZfO9nMlH2ejPlD5h6CS5DUjNAV5O666ulBBL6DBorMWFnm TcNsJ4 VDcAUAZ0qtYq

Daha sonra açılan menüden Network (Ağ) sekmesini açın;

2WQUqNkfxyM Kz7NHLRQGXuUc58ysYJOSIbLCJ hFLet97QPdYkm918tdD3xWA7WNJR Ro3eiumN nzA5LXf8

Virtualbox, sanal makinelere birden fazla sanal ağ kartı eklememize olanak tanır. Bizim burada ele alacağımız örnekte Adapter 1 yani sadece ilk bağdaştırıcıyı ayarlayacağız. Bu sebeple ilk sekmede Enable this adapter seçeneğini aktif hale getirin.

0d7ugtHinrwWq2mLs0kpHgg552kuks hRV77WBDqiospavCmkj8UZchvnh10QeW5n5Br7ZGWkddoV 6E n e3wGn 3 4USUcRJfOTsvgDj54C2zvYZgD4TI4NTeo3LuetHPebpMT

Seçeneklere göz atalım ve kursta kullanacağımız ayarlara ve diğerlerine değinelim;

NAT
NAT Network
Bridged Adapter
Internal Network
Host-only Adapter
Generic Driver

NAT 

NAT, yani network address translation teknolojisi, (kursumuzun temel ağ bilgisi bölümünde üzerinde konuşacağız) bir iç ağ yaratarak dışarıdaki adrestek birden fazla makinenin aynı anda faydalanmasını sağlayan bir ağ teknolojisidir. NAT seçeneğini seçtiğimiz sanal makineler aynı evdeki bilgisayarlar gibi bir iç ağa dahil olacak ve birbirleriyle iç ağdaki IP adresleri sayesinde haberleşecekler. Bu NAT tablosunun dış IP adresi ise fiziksel sunucu olan bilgisayarımızdır. Yani sanal makineler kendi içinde haberleşirken, Virtualbox router görevi görür ve fiziksel bilgisayarımız üzerinden internete erişim sağlanır.

NAT Network 

VirtualBox üzerinde birden fazla farklı iç ağ oluşturmak istediğimizde farklı NAT ağları oluşturup, sanal makineleri bu ağlar üzerinde çalıştırabiliyoruz. A ve B sanal makineleri X ağındayken, C ve D sanal makineleri Y ağında çalışabilir ve eğer ortak bir ağ paylaşımları, ortak makineler yokken birbirleri ile haberleşemezler. 

Dikkat! kullanılan sanal makineleri birbiri ile haberleşmelerini sağlamak için her makinede bu bu ayarı NAT Network konumuna getirmelisiniz. Bu ayarı yaptıktan sonra sanal makinelerinizi yeniden başlatınız.

Resimde görüldüğü gibi Nat Network segmentleri oluşturabiliriz.

E6H2GyIw2p8GOxqPlNFoYCwznl2eI8M493NUGOMg6tWCM 5fqDRvzET yM1zc0ONiBtAhFJQU i5 ISUJW9UpAeRSzR5Zoxqi7PPHQcDIL3k8SEPWG59xg1JqyK3i iDjStb67j6

Birbirinden farklı makinaları aynı NAT segmentine eklemek için ise yapmamız gereken sanal makinamizdaki ağ ayarlarından NatNetwork’ü seçmek

Bridged Adapter

VirtualBox üzerinde çalışan sanal makinelerin, fiziksel bilgisayarımız üzerindeki ağ kartına doğrudan bağlanmasını istediğimiz zaman köprü bağlantısını kullanırız. Bu durumda sanal makinenizin IP adresi, fiziksel bilgisayarınız ile aynı olacaktır.

Internal Network

Internal Network, Bridged Adapter ile hemen hemen aynı şeydir, sanal makineniz bilgisayarınızın ağ kartına erişebilir. Fakat bağlanılan dış ağ, sadece aynı bilgisayarınız üzerinde çalışan sanal makinelerle sınırlıdır.

Bir yanıt yazın