Site Overlay

Active Directory Silinmiş Nesneleri Kurtarma

Active Directory Silinmiş Nesneleri Kurtarma bu işlem için lazaruz uygulamasını kullanabilirsiniz. Aşağıdaki uygulamayı kullanarak silinen objeleri geri getirebilirsiniz.

LAZARUS – Active Directory Silinmiş Nesneleri Kurtarma (ldapexplorer.com)

Lazarus, gizli sistem kabı ‘Silinmiş Nesneler’e erişmenizi sağlayan Active Directory ortamları için ücretsiz bir araçtır. Burası, bir etki alanı denetleyicisinin (veya ADAM/AD LDS sunucusunun), silinen dizin nesnelerini Active Directory veritabanından fiziksel olarak silinmeden önce bir süre depoladığı yerdir.
Lazarus Aracı Ekran Görüntüsü

Silinmiş Nesneler’de bulunan silinmiş Active Directory obejct’lerine Kaldırılan Taşlar da denir. Windows 2003 ve Windows Server 2008 altında bu ilan taşları geri yüklenebilir, ancak bu Kaldırılan Öğe Taşı Yeniden Animasyonu sırasında bazı önemli öznitelikler kaybolur (özellikle grup üyelikleri gibi diğer nesnelere yapılan başvurular).

Windows Server 2008 R2 etki alanı denetleyicileri ve buna göre orman işlev düzeyi bulunan bir ortamda, ek bir özelliği etkinleştirebilirsiniz: Active Directory Geri Dönüşüm Kutusu. Silinen nesneler, Silinmiş Nesne Yaşam Süresi içinde tamamen silinebilir – tüm özellikleriyle birlikte.

Lazarus Geri Alma Sonuç Listesi

LAZARUS tüm bunları kullanışlı bir grafik kullanıcı arayüzünde sunar. Ayrıca, Reklam Geri Dönüşüm Kutusu etkinleştirmesi gibi önemli yapılandırma ayarları gerçekleştirilebilir veya silinen Active Directory nesnelerinin Silinmiş Nesneler kapsayıcısında ne kadar süre kalacağını belirleyen zaman aralıklarını değiştirebilirsiniz:
tombStoneLifeTime und msDS-DeletedObjectLifetime.

AD Geri Dönüşüm Kutusu için Lazarus ayarları

Active Directory Geri Dönüşüm Kutusu özelliği henüz etkinleştirilmemişse, LAZARUS size uygun talimatları verir:


Mezar taşı reanimasyonu için Lazarus AyarıLAZARUS hakkında bazı önemli teknik detaylar:

  • LAZARUS, Windows XP, Vista, Windows 7, Windows Sever 2003, Windows Server 2008 altında çalışır. İkili dosyaların veya DLL’lerin açık bir şekilde yüklenmesi gerekli değildir – LAZARUS yürütülebilir dosyasını yerel bir sürücüye kopyalayın ve uygulamayı başlatın.
  • Teknik önkoşul: .NET Framework 2.0 Çalışma zamanı altyapısı.

    .NET Framework çalışma zamanı altyapısı her Windows Vista, Windows 7 veya Windows 2008 işletim sistemine önceden yüklenmiştir, böylece LAZARUS’u başka bir çalışma zamanı ortamı yüklemek zorunda kalmadan burada kullanabilirsiniz. Doğru .NET Framework sürümünün yüklü olması için işletim sistemlerinin tüm düzeltmelerle güncelleştirilmesi gerektiğini lütfen unutmayın.
  • AD Geri Dönüşüm Kutusu özelliğini henüz etkin olmadığı bir ortamda etkinleştirmek istiyorsanız, Kuruluş Yöneticisi izinlerine sahip olmanız gerekir.
  • Silinmiş Nesneler kapsayıcısına erişmek için Etki Alanı Yöneticisi izinlerine sahip olmanız gerekir. Domain Admins üyesi olmanıza rağmen LAZARUS’u başlattığınızda Silinmiş Nesneler Kapsayıcısı’nı görmüyorsanız, orijinal yerleşik standart kullanıcı ‘Yönetici’ olarak yeniden deneyin. Bazı ortamlarda, Silinmiş Nesneler kapsayıcısındaki izinlerin yerleşik ‘Yönetici’ olarak oturum açmasını gerektiriyor gibi görünüyor.

LAZARUS – Active Directory Silinmiş Nesneleri Kurtarma (ldapexplorer.com)

LAZARUS – Active Directory Silinmiş Nesneleri Kurtarma (ldapexplorer.com)
image 3
Arif Akyüz İçerik Üreticisi Siber Güvenlik Uzmanı

Arif Akyüz
İçerik Üreticisi & Siber Güvenlik Uzmanı
info@arifakyuz.com