Site Overlay

SSDP ne için kullanılır?

SSDP ne için kullanılır?

SSDP protokolü veya Basit Hizmet Bulma Protokolü, ağa bağlı cihazların birbirleriyle iletişim kurması ve keşfetmesi için Evrensel Tak ve Çalıştır (UPnP) Forumu tarafından geliştirilen bir protokoldür. Bir cihazın, hizmetlerini aynı ağdaki diğer cihazlara tanıtmasını sağlar. Bu, cihazların kullanıcının çok az çabasıyla otomatik olarak keşfedilmesini ve yapılandırılmasını sağlar. Ek olarak, SSDP, medya sunucularını keşfetmek, ev otomasyon sistemlerini kontrol etmek, IP kameraları yönetmek, yazıcıları ve faksları bulmak ve oyun konsollarını bulmak gibi başka amaçlar için de kullanılabilir.

SSDP, bir yerel alan ağı (LAN) üzerinden çok noktaya yayın mesajları göndererek çalışır. Bu mesajlar daha sonra o LAN’daki tüm bağlı cihazlar tarafından alınır ve daha sonra kendi kimlik bilgileriyle yanıt verebilir. Bu, gönderen cihazın, yanıt veren cihaz tarafından sunulan kullanılabilir hizmetleri tanımlamasına olanak tanır. Bu iki cihaz arasındaki iletişim tamamen otomatiktir ve kullanıcıların manuel olarak yapılandırmadan kolayca yeni cihazlar eklemesine olanak tanır.

SSDP, sunucuların belirli bir LAN üzerindeki istemcileri keşfetmesi için bir yol sağlayabileceğinden, dağıtılmış bilgi işlem ağlarında da uygulamalara sahiptir. Bu durumda, SSDP, bağlı kullanıcılar tarafından yapılan isteklere etkili bir şekilde yanıt vermek için bilgileri birden çok bilgisayar arasında dağıtmanın etkili bir yolunu sağlar. Ayrıca, bazı uygulamalar, aynı LAN üzerinden ayrı makinelerde çalışan farklı işlemler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için hizmet keşfi için SSDP’yi kullanır.

Genel olarak, SSDP, cihazları bir LAN veya dağıtılmış bilgi işlem sistemi üzerinden bağlamak söz konusu olduğunda birçok avantaj sunan önemli bir protokoldür. Genel olarak, SSDP protokolü internete maruz bırakılmamalıdır ve internete maruz kalması için meşru bir amaç varsa, uygun şekilde korunmalı ve kötü niyetten korunmalıdır.

SSDP DDoS saldırısı nedir?

SSDP DDoS saldırısı, savunmasız sistemleri hedeflemek için Basit Hizmet Keşif Protokolü’nü (SSDP) kullanan bir ağ saldırısı türüdür. Bu protokol, yazıcılar, modemler ve güvenlik kameraları gibi cihazların bir ağda hızlı ve kolay bir şekilde bulunmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Ancak, doğası gereği tasarım kusurları nedeniyle, kötü amaçlı kod yürütme veya dağıtılmış hizmet reddi (DDoS) saldırıları başlatmak için kullanılabilir. Bir SSDP saldırısı, hedefin sistem kaynaklarını zorlayabilen ve meşru kullanıcının bağlanmasını engelleyebilen “keşif mesajları” olarak bilinen çok sayıda istek göndererek çalışır. Bu paketlerin tümü olmasa da çoğu sahtedir ve bazı durumlarda bu keşif iletileri hedef sisteme kötü amaçlı kod eklemek için kullanılabilir.

SSDP DDoS saldırısının belirtileri nelerdir?

SSDP DDoS saldırısının başlıca belirtileri, kullanılamayan üretim hizmetleri, daha düşük ağ hızları ve kullanıcı bağlantısının kaybıdır. Ek olarak, müşteri destek kaynakları genellikle bir saldırı sırasında bunalır ve bu da güvenlik ekipleri üzerinde sorunu belirleme ve çözme konusunda artan bir baskı oluşturur. Son olarak, SSDP saldırılarının birçok kurbanı, web siteleri veya kurumsal VPN hizmetleri gibi çevrimiçi kaynaklara bağlanmaya çalışırken hata mesajlarıyla karşılaşacaktır.


Arif Akyüz Sistem Network Yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı
Arif Akyüz Sistem Network Yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı

Arif Akyüz
Bilgi Teknolojileri
Sistem Network Yöneticisi
ve Siber Güvenlik Uzmanı
info@arifakyuz.com

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors