Site Overlay

Dikkat çekici YouTube reklamları oluşturma rehberiniz

Dikkat çekici YouTube reklamları oluşturma rehberiniz

Johannes Helms ve Rico Gade Google’ın Creative Works ekibinde çalışıyor. Dünyanın dört bir yanından markaların YouTube’u kullanarak işlerinde daha iyi sonuçlar almasına yardımcı oluyorlar.

YouTube reklamı oluşturmak için iletilmek istenen ana mesaj, dahil edilen oyuncular veya set tasarımı gibi pek çok konuda karar vermek gerekiyor.

Reklamverenlerin bu kararları daha kolay bir şekilde vermesine yardımcı olmak amacıyla binlerce reklamı inceledik ve ABCD ilkelerini oluşturduk. ABCD ilkeleri, video reklamlarınızın İlgi Çekme (Attention), Marka Bilinci Oluşturma (Branding), Bağlantı Kurma (Connection) ve Yönlendirme’yi (Direction) artırmak üzere optimize edilmesini sağlayan veri destekli reklam kuralları.

Soldan sağa 4 ABCD ilkesi, açıklamasıyla birlikte yer alıyor: "İlgi Çekme: İzleyicinin dikkatini yakalayın", "Marka Bilinci Oluşturma: Markayı hemen gösterip sık sık hatırlatın ve diğer öğelerle pekiştirin", "Bağlantı Kurma: Kullanıcıların zihninde markan

ABCD ilkeleri, yapım öncesinde, sette veya kurguda, yapım sürecinin tamamında geçerli. ABCD sayesinde her adımda reklamla ilgili daha iyi kararlar alabilirsiniz.

Dikkate alınması gereken birçok pratik YouTube reklam ipucunu içeren faydalı bir prodüksiyon rehberi yayınladık. İpuçlarından bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

  1. Kitlelerinizle doğrudan bağlantı kurmak için dördüncü duvarı yıkın. Çekim sırasında kameraya bakın, böylece kitle kendileriyle konuştuğunuzu hissedebilir.
  2. Sahne donanımında, sette ve kostümlerde marka renklerinize ve kimliğinize yer verin. Görsel kimliğinize hafif ancak sürekli bir şekilde atıf yaparak markalı deneyimi hayata geçirin.
  3. Yeteneğinizi kullanıcıların gerçekleştirmesini istediğiniz işlemi yaparken çekin. İstediğiniz işlem kitlenin web sitesini ziyaret etmesi ise oyuncunun aynı eylemi yaparken çekilen görüntüsüne yer verin.
  4. Video reklamınızı oluştururken sesi de aklınızda bulundurun. YouTube videolarının %95’i seslidir, bu nedenle sesin izleyicinin ilgisini nasıl daha çok çekebileceğini düşünün.

YouTube reklamı oluşturma rehberimiz – Think with Google

Johannes Helms, Rico Gade/Eylül 2022

image 3
Arif Akyüz İçerik Üreticisi Siber Güvenlik Uzmanı

Arif Akyüz
İçerik Üreticisi & Siber Güvenlik Uzmanı
[email protected]