Site Overlay

Backup Policy

Backup Policy günümüzde yedek almak gibi alınan yedekten en kısa sürede ve en az veri kaybı ile geri dönebilecek kabiliyete sahip olmamız gerekiyor. Bu noktada IT politikalarımızı ve yatırımlarımızı gözden geçirmemiz bizi siber saldırı veya felaket halinde sistemin tekrar geri döndürülmesi için geçen sürede milyarlarca lira zarardan kurtarabilir.

Backup Policy arif akyuz

Şirketlerin yedekleme ve geri yükleme işlemlerinden sorumlu IT uzmanları bu üç soruyu muhakkak sistem sorumlularına sormalıdır.

  1. Bugün bir felaket yaşasak ve sadece dört sunucu/sistem için yedekten geri dönüş yapabiliyor olsak bu sunucular/sistemler hangileri olmalı?
  1. Bugün bir felaket yaşasak ve yedekten geri dönmek durumunda kalsak geri dönüş ve sistemin tekrar çalışır hale getirilmesi için kabul edilebilir süre ne olmalı?

a. Anında sistemin çalışır hale gelmesi gerekir.
b. 30 dakikada
c. 1 saat
d. 6 saat
e. 12 saat
f. 24 saat
g. 2 gün
h. ……………..

  1. Bugün bir felaket yaşasak aldığımız backup güvende olacak mı? Geri dönebilecek miyiz?

a. Hayır, yönetimden bütçe alamadığımız için aldığımız backup kullandığımız teknoloji nedeniyle siber saldırıdan etkilenebilir, şifrelenebilir bu verilere tekrar erişebilmek için fidye ödemek zorunda kalabiliriz.

b. Evet, IT ekibi olarak yönetimden onay aldığımız bütçe ile satın aldığımız teknoloji sayesinde alınan backup ransomeware saldırılarına karşı korumalı bir katmanda yedeklenecek bir teknoloji üzerinde bulunmaktadır. Bu katmana erişim için ayrıca iki aşamalı kimlik doğrulaması gerekmektedir.

Bu makalede şirketlerin Backup Policy oluştururken öncelik vermesi gereken hususlardan bahsedilmiştir.


Arif Akyüz Sistem Network Yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı
Arif Akyüz Sistem Network Yöneticisi ve Siber Güvenlik Uzmanı

Arif Akyüz
Bilgi Teknolojileri
Sistem Network Yöneticisi
ve Siber Güvenlik Uzmanı
info@arifakyuz.com

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors