Site Overlay

Microsoft Purview eDiscovery

Bu makalede Microsoft Purview eDiscovery başka bir değişle autodiscover özelliği hakkında bilgi verilmektedir

Merhaba, bu yazıda Office 365 eDiscovery ‘ den kısaca bahsedeceğim. Eğer bulunduğunuz kurumda exchange yerine Office 365 kullanıyorsanız muhakkak mailbox geri yükleme talebi size gelmiştir, işten ayrılan yada herhangi bir sebepten mailbox geri yükleme talebi.

Office 365 eDiscovery nedir ondan bahsedelim. Microsoft 365’teki eDiscovery, kuruluşların Microsoft 365 ve Office 365’te içerik aramak ve dışa aktarmak için kullanabilecekleri temel bir e-Keşif aracı sağlar. Peki eDiscovery ile Office 365′ te neleri bulabiliriz:

SharePoint Online belgeleri

E-posta içeriği

OneDrive İş belgeleri

Grup / Paylaşılan Posta Kutusu içeriği

Microsoft Teams içeriği

Skype Kurumsal görüşmeleri

Office 365 eDiscovery ‘ den kısaca bahsettim bu bağlantıdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Şimdi nasıl kullanabiliriz o kısıma geçiyoruz.

Kullanım

Yetkili bir kullanıcı ile Office 365 portalda oturum açtıktan sonra aşağıdaki gibi adımları takip ediyoruz.

image 10

Açılan Office 365 Security & Compliance panelinde aşağıdaki bölümü buluyoruz.

image 12

Ardından yeni bir case oluşturuyoruz.

image 13

Bir isim verip kaydediyoruz.

image 14

Daha sonra oluşturulan case’i açıyoruz.

image 15

Açılan pencerede adımları sırasıyla uyğulayarak arama başlatabilirsiniz. Bu kısımda tek bir mailbox seçebileceğiniz gibi birden fazla mailbox yada ikinci adımdaki “spesific locations” yerine “all locations” seçtiğinizde tüm mailboxlar için arama yapılacaktır. Dördüncü adımdaki “add conditions” bölümünde ise aramayı istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Örneğin tarih aralığı, belirli bir mail adresi, dosya uzantısı, anahtar kelime bazlı arama yapabilirsiniz.

image 16

Size gelen talebe yada sizin ihtiyacınıza göre ilgili kriterleri belirledikten sonra kaydet ve çalıştır seçeneği ile devam ediyoruz.

image 18

Devam eden aramaları buradaki listeden görebilirsiniz, üzerine tıkladığınızda ise aramanın durumunu görüntüleyebilirsiniz. Arama süresi kriterlere göre değişecektir elbette. Arama tamamlandıktan sonra “export results” seçeneğine tıklıyoruz.

image 19

Burada sizin için uygun olan seçenekleri belirledikten sonra export seçeneğine tıklıyoruz ve işlemi başlatıyoruz.

Snag 163ffa69

Ve son olarak Export sekmesinde işlemin tamamlanmasını bekliyoruz ve işlem tamamlandıktan sonra “download results” seçeneği ile indirmeye başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın indirme işlemini sadece Internet Explorer yada Edge tarayıcısı ile yapabilirsiniz. Ayrıca açılan indirme aracı indirmeye başlamadan önce gizlediğim mavi alanda bulunan keyi soracaktır.

Office 365 eDiscovery den kısaca bahsetmeye çalıştım. Daha detaylı bilgi almak isterseniz bu bağlantıyı incelemenizi tavsiye ederim. Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Office 365 eDiscovery – Mehmet Ali Özdaş (mehmetaliozdas.com.tr)

Kaynak

image 3
Arif Akyüz İçerik Üreticisi Siber Güvenlik Uzmanı

Arif Akyüz
İçerik Üreticisi & Siber Güvenlik Uzmanı
[email protected]