Site Overlay

Alfanümerik Nedir?

Alfanümerik Nedir? Alfanümerik, A ile Z arasındaki harfler ile 0 – 9 arasındaki rakamları kapsayan karakter topluluğudur. Alfanümerik karakter kümeleri ayrıca bazı noktalama işaretlerini de bu karakter topluluğunun içerisinde kabul edebilmektedir. Alfanümerik karakter kümeleriyle oluşturulan veriler metinleri ve web sitelerini depolama açısından oldukça kullanışlıdır.Daha yüksek ve arttırılmış güvenlik önlemleri için birçok bilgisayar sistemi, web sitesi ve giriş sistemi seçilecek parolanın içerisinde sadece harfler veya sadece rakamlar yerine alfanümerik karakterler kullanmayı daha doğru bulur.

Alfanümerik Nedir?
Alfanümerik Nedir?

Tamamı harflerden oluşan veya tamamı rakamlardan oluşan şifreleri kırmak sanıldığı kadar zor değildir. Örneğin bir bilgisayar sistemi 15 basamaklı tüm rakamları kısa bir süre içerisinde tarayarak bir hesabın şifresini kırabilir. Bu şifrenin içerisine rakamların yanı sıra harfler de eklenirse, bilgisayar şifreyi kırabilmek için rakamların yanı sıra harf kombinasyonlarını da denemek zorunda kalacaktır. Rakamların yanına harflerde eklendiğinde şifrenin elde edilmesi daha güç bir hal alacağı için bu durumda şifrenin kırılması hem çok daha güç olacak hem de çok daha fazla zamana mal olacaktır.

Alfanümerik Örnek

“123456” veya “qwertyu” kelimeleri alfanümerik değildir. Çünkü alfanümerik yapının sağlanabilmesi için rakamların arasında harfler yer alması veya harflerin arasında rakamlar yer alması gerekir. Bu iki kelimeyi Alfanümeriğe çevirmek için her karakterden sonra bir tane rakam koyalım, sonuç olarak Alfanümerik örneğimiz şu şekilde görünecektir; “1q2w3e4r5t6y”.

Alfanümerik bir karakter kümesi oluşturmak için yalnızca tek başına harfler veya yalnızca tek başına rakamlardan meydana gelmeyen her türlü kombinasyonu üretebiliriz. Örneğin “1234q5w6” da sıralı olarak rakamların arasında harf bulunmuyor olmasına rağmen Alfanümerik bir örnektir.

Alfanümerik Nedir? Alfanümerik Örnek ve Alfanümerik Karakter Hatası | WM Aracı (wmaraci.com)


image 3
Arif Akyüz İçerik Üreticisi Siber Güvenlik Uzmanı

Arif Akyüz
İçerik Üreticisi & Siber Güvenlik Uzmanı
[email protected]